O nás

Vítejte na našich webových stránkách Asagi koi farma. Jsme rodinná postupně rozvíjející se firma. Chovem koi kaprů se zabýváme již 15 let. Od  roku 2013 jsme začali s prodejem našich koi kaprů a od té doby nás mnozí z Vás určitě znají. Ze začátku jsme se zabývali prodejem a produkcí vlastních koi kaprů a ryb od českých chovatelů. Postupem času se u našich zákazníků zvedala poptávka po originálních japonských koi. Od roku 2014 jsme začali do své nabídky přidávat ryby importované z Japonska, které jsou svou pestrobarevnou škálou prostě nenahraditelné. Postupem let začali koi z Japonska v našich odchovných nádržích převažovat a v tuto chvíli tvoří celou naši nabídku.

Každý rok se snažíme doplňovat nové chovatele z Japonska a rozšiřovat naše zázemí, jak pro ryby, tak pro Vás naše zákazníky.

Zlomový byl pro nás rok 2017, kdy jsme se rozhodli vybudovat novou prodejní plochu o rozloze bezmála 200 m2. Vzniklo zde 12 kusů odchovných nádrží o celkovém objemu 110 m3, ve kterých je dostatek místa pro širokou nabídku. Pevně věřím a doufám, že každý chovatel, ať už zkušený nebo začátečník si u nás vybere svou vysněnou rybu a nebude odjíždět s nepořízenou. Děláme pro to vše, co je v našich silách, aby byl spokojený každý, kdo nás navštíví.

Koi kapr patří mezi nejčastěji hledané jezírkové ryby

Vzhledem k jeho pestré barevné škále a krotké povaze. Koi kapr vznikl křížením divokého kapra již před 2000 lety v Číně. V Japonsku se chovu koi kaprů (japonsky nišikigoi) začali věnovat o 1000let později a cílené šlechtění je přibližně od roku 1810. Pro japonské chovatele je nišikigoi symbolem odvahy, síly a dlouhověkosti. Centrum chovu nejkvalitnějších koi kaprů je japonská Niigata, kde se cíleně věnují produkci nišikigoi již řadu generací.

Chovu kaprů se věnuji již řadu let, proto se Vám budu snažit pomoci a poradit s problematikou ohledně chovu, filtračních systémů, nemocí a přezimování. V našich odchovných nádržích naleznete velké množství barevných variant v různých velikostech. Všechny koi prošli řádnou karanténou a jsou připraveni Vám dělat radost při pohledu do Vašich jezírek a rybníčků.

NAŠE NABÍDKA:

DALŠÍ INFORMACE

CO JE DOBRÉ VĚDĚT

Podmínky chovu koi a kvalita vody

Jezírko pro chov koi kaprů bylo být dostatečné velké. Optimální velikost je 20m3. Přičemž minimální hloubka by měla být alespoň 1,5m. To nám zajistí bezpečné přezimování ryb, ale nejen to je potřeba k úspěšnému a bezproblémového chovu koi. Musíme mít na vědomí, že koi kapr ke svému životu potřebuje kvalitní vodu, kterou každý chovatel musí během sezóny průběžně kontrolovat. Optimální hodnoty vody jsou pH 6-8, NO3 nula, NO2 také nula (to je potřeba hlídat, protože hranice 1-3 jsou pro ryby smrtelné). Dále je zapotřebí, aby byla voda dostatečné prokysličená, obzvláště v letních měsících, kdy s rostoucí teplotou vody ubývá ve vodě kyslík, který potřebuje každý živočich – bez něj není život. Dobře fungující jezírko by mělo být osazené kvalitní a dostatečně velkou filtrací, která nám zajistí čistou a pro ryby kvalitní vodu po celou sezónu. Filtr musí zachycovat výkaly z ryb a hlavně odbourávat dusíkaté látky z vody. Dalším důležitým faktorem je dostatečně silné čerpadlo, které zvládne přečerpat obsah jezírka alespoň 1x za tři hodiny. Čím je větší obsádka ryb v jezírku, tím musí být technika zajišťující kvalitu vody výkonnější. V neposlední řadě je potřeba UV lampa, která ničí sinice a řasy, které by následně zapříčinily zelený zákal.

Nákup koi kaprů

Jako vše, tak i samotný nákup koi kaprů má svá specifika. Proto se Vám pokusím popsat výběr a transport Vašich vybraných ryb.

  1. Výběr prodejce

V dnešní době je možné ryby zakoupit v prodejnách hobbymarketů,  akvaristických centrech nebo na různých burzách. Dle mého názoru je nejlepším způsobem nakupovat přímo u chovatele, který má zkušenosti a dostatečně velký výběr. V neposlední řadě Vám předá informace o tom, jak se o nově zakoupené ryby starat.

  1. Kontrola koi kaprů

Při samotném nákupu vybíráme ryby z dostatečně velkého hejna, protože tam poznáme chování ryb. Jestliže se ryba straní hejna, tak je to známka toho, že není v pořádku. Kontrolujeme vizuálně tvar těla, jeho souměrnost, v jakém stavu jsou ploutve, neměly by být potrhané nebo poškozené či zakalené mléčným povlakem, zda ryba na tmavých místech svého těla nemá bílý povlak, to vše může být následkem bakteriálního onemocnění. U větších ryb kontrolujeme břicho, lůžka u ploutviček nesmí být zarudlá a skřele musí mít krvavě rudou barvu bez povlaku.

  1. Přeprava a balení

Každý profesionální chovatel Vám ryby zabalí do dvojitých PE pytlů, ve kterých je podle počtu ryb 10-15 litrů vody a zbývající část se dopustí technickým kyslíkem. Tímto způsobem je možné ryby přepravovat po dobu cca 5hodin. Pytel s rybami je nejlepší umístit do kufru vozidla na ležato a přikrýt. V úplné tmě ryby lépe snášejí stres. Teplota vody nesmí vlivem sluníčka překročit 40°C, to by mělo pro ryby fatální následky.

  1. Vysazení ryb do jezírka

Po příjezdu domů pytel s rybami vyndáme z vozidla, případně z kartonového obalu. Jestliže nemáte karanténní nádrž a budete nově zakoupené ryby rovnou vysazovat do jezírka, musíte zavázaný pytel s rybami nejprve položit na vodní hladinu na stinné místo, aby se voda nezačala přehřívat. Tím dojde k vyrovnání teplot vody a to trvá přibližně hodinu. Poté je dobré ryby přelít do inspekční nádoby a přidávat k nim vodu z Vašeho jezírka, přitom si ryby přivyknou na Váš chemizmus vody. Pak přendejte ryby buď rukou  nebo transportním rukávem do jezírka. Mějte při tom na vědomí, že nově zakoupené ryby se do stávajícího hejna začlení až po pár dnech. Po dobu jednoho až dvou dní budou bázlivé, po tuto dobu ryby nekrmíme.

Krmení a růst koi kaprů

Krmení v jezírkách a zahradních rybníčcích provádíme zásadně plovoucím krmením k tomu určeným. Na rohlík a jiné podobné věci můžete rovnou zapomenout, pokud chcete zdravé a krásně zbarvené ryby. Tato potrava totiž ve velké rychlosti zkazí vodu ve Vaší nádrži a ryby pak mohou trpět na různá onemocnění a plísně.

S krmením začínáme, když teplota vody ve Vaši nádrži přesáhne 12°C , v tuto dobu používáme jarní krmiva. Krmíme 1x až 2x týdně. Jarní krmiva mohou být i částečně potápivá, poněvadž se rybám ještě nechce připlout k hladině. Pokud voda přesáhne teplotu 15°C, krmíme už jen plovoucím krmivem 2x denně v závislosti na aktivitě ryb. Po překročení teploty vody nad 20°C můžeme krmit 3x i vícekrát denně. Toto období má rád každý chovatel, ryby přijímají bez problému potravu a nejvíce rostou. V této době rybám podáváme krmiva, která podporují růst  a zpestřujeme stravu o vitamíny, můžeme rybám dopřát vodní meloun či listový salát.