Okrasné ryby, koi kapři a jeseteři

Okrasné ryby – Kapr koi

Kapr koi patří mezi nejoblíbenější ryby pro chov v zahradních jezírkách. Kapr koi je japonský okrasný druh kapra, který byl vyšlechtěný z divoké formy. Koi kapr se nazývá v Japonsku Nishikigoi (čte se nišikigoi) označován také jako brokátový, pochází z dlouholetého šlechtění divokého kapra. Vyšlechtili jej pěstitelé rýže v oblasti Niigata. Pro japonské chovatele je nišikigoi symbolem odvahy, síly a dlouhověkosti. Centrum chovu nejkvalitnějších koi kaprů je japonská Niigata, kde se cíleně věnují produkci nišikigoi již řadu generací. Při křížovém šlechtění mezi lety 1830 až 1850 vnikly tyto druhy: červenobílé (Kohaku), modré (Asagi), červené (Higoi) a černobílé (Shiro Bekko).

Typy koi kaprů se od sebe liší zbarvením, vzorováním i šupinami. Koi kapři mají pestrou barevnou škálu a krotkou povahu. K nejrozšířenějším barvám patří bílá, černá, červená, žlutá, modrá a také jejich kombinace.

Nejznámější barevné varianty KOI kaprů:

  • Ogon – jednobarevné formy s kovovým leskem (zlatá barva);
  • Kohaku – dvoubarevná forma s bílou základní barvou a červenými skvrnami, patří k nejstarší chované formě;
  • Bekko – formy s černou kresbou na bílém, červeném nebo žlutém podkladě;
  • Asagi – modrobílé zbarvení;
  • Utsuri – černá základní barvou a jednobarevná kresba;
  • Sanke – tříbarevné formy:
  • Taisho sanke – je nejstarší trojbarevná forma. Bílý podklad a na ní červené a černé skvrny. Zbarvení musí být jasné a syté, bez černých skvrn na hlavě, které mohou dosahovat maximálně po oči. Tvoří přibližně 30% na výstavách. Vyšlechtěn v roce 1911;
  • Showa sanke – má černé tělo a na něm bílé a červené skvrny. Vyšlechtěn v roce 1927.

Chovu kaprů se věnuji již řadu let, proto se Vám budu snažit pomoci a poradit s problematikou ohledně chovu, filtračních systémů, nemocí a přezimování. Nabízím originální koi kapry importované z Japonska. V našich odchovných nádržích naleznete velké množství barevných variant v různých velikostech. Všechny koi prošli řádnou karanténou a jsou připraveni Vám dělat radost při pohledu do Vašich jezírek a rybníčků.

Podívejte se na naši širokou nabídku koi kaprů.

Okrasné ryby – Jeseteři

Jeseter je velice zvláštní zajímavá ryba vhodná pro větší zahradní jezírka. Barvu má našedlou, do hněda nebo nazelenalou. Jeseter je rod chrupavčitých ryb. Hlavní znaky jsou podlouhlé tělo a kostnatě členěná hlava, tělo je pokryté velkými kostěnými štítky, které se nacházejí v pěti podélných řadách – jedna na hřbetě, jedna na každém boku a dvě na břišní straně těla. Ocasní ploutev je značně nesouměrná, horní lalok je výrazně delší než spodní. Jeseteři jsou krásné prehistorické ryby a patří hned po žralocích mezi nejstarší druhy. Jejich stáří se odhaduje kolem 250 milionů let.V naší nabídce prodeje ryb najdete tyto druhy jeseter sibiřskýjeseter ruskýjeseter hvězdnatýjeseter malý.