Překrmování
Koi kaprům byste měli dávat jen tolik potravy, kolik mohou sníst během pár minut, nejlépe dvakrát denně. Pokud nemáte velkou filtrační kapacitu, snažíte se zvýšit tempo růstu koi kaprů a dáváte jim více než je doporučené množství, nesnědená potrava bude znečišťovat vodu v jezírku.

Nespotřebované potraviny a zvýšený odpad z ryb sníží kvalitu vody. Špatná kvalita vody může vést ke zdravotním problémům koi kaprů. Překrmování koi kaprů může způsobit jejich nadváhu, dávejte jim tedy správné množství potravy.

Přeplňování jezírka
Je velmi vzrušující, když se jezírko hemží několika druhy koi kaprů. Přeplnění se Vám může snadno stát, když Vám hodně malých koi kaprů, kteří žijí v rybníku, vyroste. Filtrace, která pracovala v pořádku, když byli koi kapři malí, nemusí být již dostačující. Přeplňování lze předejít pečlivým plánováním, optimální je 1 m3 vodyasi na 80 cm délky koi. Pokud je Vaše jezírko v současné době přeplněné, snižte počet koi kaprů nebo Vaše jezírko zvětšete a přidejte další filtraci.

Nemáte dostatečnou filtraci
Nedostatečná filtrace vede ke špatné kvalitě vody a špatná kvalita vody má vliv na zdraví koi kaprů. Filtrační systém, který máte, nemusí být časem dostačující, protože Vaši koi kapři rostou a produkují více množství odpadu. Přidání a zdokonalení systému filtrů udrží Vaše jezírko čisté a koi kaprům to zdravotně prospěje .

Nedodržení období karantény
Zakoupení koi kaprů z nekvalitního chovu a přidání koi do Vašeho jezírka, aniž byste je nejprve měli v karanténě, může způsobit napadení parazity, zavléci bakteriální infekci nebo virovou infekci do Vašeho jezírka. Pokud jste si pořídili koi z pofidérního chovu, měli byste jej umístit do karantény minimálně na 3 týdny. Pokud po celou dobu nejsou s koi kaprem žádné problémy, můžete jej bezpečně vypustit do Vašeho jezírka.

Doplnění vody
Pozor na doplnění vašeho jezírka běžnou vodou s chlórem, můžete tím otrávit celou Vaši sbírku koi kaprů.

Než začnete provádět výměnu vody, měl by být přidán neutralizátor chlóru. Přípravky na úpravu neutralizace chloru zajistí nezávadnou vodu v jezírku v případě narušení biologické rovnováhy. Kvalitu vody také průběžně kontrolujeme pomocí testovací sad.